Kołetek domowy zwalczanie Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Kołetek domowy
zwalczanie

Kołatek domowy - zwalczanie, powoduje on zniszczenia drewnianych konstrukcji budynków takich jak belki czy podłogi oraz meble. Skuteczne metody walki z Kołatkiem. Jak pozbyć się kołatka domowego, metody zwalczani szkodnika drewna.


kołatek domowy

Kołatek domowy zagrożeniem dla zabytków

Kołatek domowy (Anobium punctatum) pochodzi z rodziny kołatkowatych. Występuje w praktycznie na całym świecie z wyjątkiem Arktyki. Szkodnik ten żeruje najczęściej w drewnie budowlanym oraz meblach. W warunkach naturalnych można spotkać go w drzewach liściastych oraz iglastych.

Charakterystyka kołatka domowego

 

Kołatka domowego określa się mianem szkodnika groźnego, z racji tego, iż powoduje duże szkody w elementach drewnianych konstrukcji budynków takich jak belki czy podłogi oraz meble. Owad, którego wielkość waha się na poziomie 2- 5mm oraz barwa opisywana jest jako brązowa (niekiedy czerwonobrązowa). Posiada on skrzydła oraz trzy pary nóg.
Charakterystyczne dla tego szkodnika jest stukanie (zwane także kołataniem, skąd wzięła się owa nazwa) nie kojarzące się z odgłosem wydawanym przez tak małego owada. Czas żerowania kołatka najczęściej trwa od roku do trzech lat, jednak w nielicznych przypadkach dochodzi nawet do dziewięciu lat. W przeciągu całego swojego życia szkodnik drąży tunele, niszcząc tym samych drewno, które zaatakował.

Niszczenie drewna przez kołatka domowego

 

Kołatek domowy poprzez żerowanie w elementach drewnianych budynków oraz meblach, rzeźbach czy książkach, największe straty przynosi zabytkowym. Na przykład kilkuset letni budynek, w którym znajdują się podobne wiekowo elementy zabytkowe, zagrożone są całkowitym zniszczeniem, co oznacza, że niektóre dzieła mogą ­zostać utracone na zawsze. Kołatki najczęściej żerują w powierzchniowych warstwach drewna. Zdarza się, że zamieszkując dłużej pewne partie drewna, zaczynają żerować głębiej, co przeradza się w większe straty nie tylko materialne, ale także kulturowe dla danego społeczeństwa.

drewno porażone przez szkodniki

 

Często można usłyszeć bądź przeczytać o szkodach wyrządzonych przez kołatki domowe w kilkusetletnich kościołach drewnianych. Kiedy szkodniki dopiero zaczynają żerować, jest szansa na ich całkowite usunięcie nie niszcząc przy tym zabytkowych elementów. Kiedy jednak zaatakowane są już na przykład całe belki, wtedy trzeba posunąć się do bardziej inwazyjnych metod. Jednak profesjonale firmy z zapleczem wiedzy użyją wszelkich dostępnych metod, aby nie dopuścić do utraty choćby najmniejszego elementu zabytku.

Kołatek domowy - jak się pozbyć

 

W walce z kołatkiem domowym można wyodrębnić dwie metody z zastosowaniem chemii lub bez.
Ta pierwsza stosowana jest rzadziej ze względu na zagrożenia, jakie za sobą niesie. Stosowanie środków chemicznych ma zły wpływa na zdrowie człowieka. Poza tym nie daje gwarancji na pozbycie się szkodnika, zwłaszcza starszych larw, które czasami odporne są na wszelkie środki. Na rynku występują takie środki jak Xylodhone? T.I. Aquaréthane?, Hylotox Q oraz wiele innych. Z racji na zagrożenia wpływające na zdrowie, metoda chemiczna stosowana jest najczęściej na zewnątrz. Podczas jej użytkowania nie należy zapominać o zastosowaniu odzieży ochronnej, która ma na celu obronę ciała przed niebezpiecznymi substancjami jak i masek osłaniających twarz oraz drogi oddechowe dla zwiększenia bezpieczeństwa.

 

Kołatek domowy - zwalczanie szodnika

 

Zdarza się jednak potrzeba użycia środków chemicznych wewnątrz budynku. Wtedy nikt, za wyjątkiem wyspecjalizowanych pracowników, nie może przebywać w pomieszczeniu. Po przeprowadzonym zabiegu koniecznym jest kilku bądź kilkudziesięciogodzinne wietrzenie pomieszczenia w celu zniwelowania jakichkolwiek substancji zagrażających zdrowiu ludzi.

Drugą metodą, zdecydowanie mniej inwazyjną, jest metoda nie chemiczna. Kiedy szkodnik zaatakuje na dobre pewien element budynku, na przykład belkę, mogłoby się wydawać, że jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się owej belki. Jednak nie wszyscy wiedzą, że wstawienie nowego materiału drewnianego, jeszcze bardziej przyciąga szkodniki. W związku z tym na przestrzeni lat opracowano sposób walki z tymi owadami - odkażanie pomieszczeń za pomocą wysokiej temperatury. Nagrzane do około 40°C- 50°C powietrze wypuszczane jest w miejscach, gdzie kołatek może występować, co działa drażniąco szczególnie na larwy, które nie tolerują tak wysokich temperatur.

zwalczanie kołatka

Kołatek domowy szkodnikiem drewna

Podsumowując, kołatek domowy jest jednym z największych szkodników drewna, zwłaszcza zabytkowego. Aby uchronić się przed jego atakiem należy używać impregnatów do drewna. Kiedy owad już się pojawił, wtedy najlepiej zgłosić się do firmy, która zajmuje się usuwaniem szkodników drewna. Fachowcy użyją najbezpieczniejszej i najmniej inwazyjnej metody do pozbycia się kołatka domowego czy innych owadów. Można mieć wtedy gwarancję, że szkodniki w najbliższym czasie nie pojawią się w okolicy drewna.

 

Masz problem ze szkodnikami drewna? Skontaktuj się z nami!

tel.: +48 (22) 29 94 410,
e-mail: biuro@corneco.pl

 

TAGI: Kołatek domowy, zniszczenia kołatka, Larwy w drewnie, szkodnik drewna, owady w drewnie, kołatkowate, wrężyk, firma zwalczająca kołatki, owady w zabytkach drewnianych, larwy w starym drewnie,


Ocena: 5/5 - 126